Dla profesjonalistów Dla profesjonalistów

Rodzaje aparatów słuchowych

Aparat słuchowy jest urządzeniem wspomagającym słyszenie. Współczesne aparaty słuchowe oparte są na zaawansowanej technologii, która umożliwia słyszenie na poziomie jak najbardziej zbliżonym do organicznego.  Pozwalają na wyodrębnienie mowy spośród dźwięków otoczenia, redukują hałasy otoczenia- czyli pozwalają odbierać te dźwięki, na których najbardziej nam zależy. Różnorodność modeli, technologii, kolorów i kształtów aparatów słuchowych umożliwia dobranie urządzenia odpowiedniego do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Rodzaje aparatów słuchowych

Zalety aparatów słuchowych:

  • Łączność bezprzewodowa z telefonem, telewizorem i innymi urządzeniami multimedialnymi,
  • Intuicyjne aplikacje w smartphone umożliwiające sterowanie aparatami, 
  • Estetyczne i funkcjonalne obudowy aparatów słuchowych.

RODZAJE APARATÓW SŁUCHOWYCH
wewnątrzuszne, zausze, kostne

Aparaty zauszne

Najbardziej popularnymi aparatami słuchowymi są aparaty zauszne, czyli takie które umieszczamy za małżowiną uszną.  Aparat połączony jest z uchem za pomocą cienkiego, przezroczystego wężyka i  specjalnej wkładki.  Aparaty te dają dużą swobodę i komfort w użytkowaniu- są łatwe w obsłudze i cechują się wysoką trwałością. Obudowy dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Występują w wersji ładowalnej i bateryjnej.  Są małe, lekkie i nie obciążają małżowiny usznej. Większość aparatów zausznych  posiada możliwość połączenia m.in: smartfonem, telewizorem, komputerem czy sprzętem audio.

Aparaty wewnątrzuszne

Przeznaczone są dla osób ze zdiagnozowanym ubytkiem słuchu: od średniego po głęboki niedosłuch. Obudowy tych aparatów są produkowane indywidualnie dla każdego klienta. Pobierany jest wycisk z ucha, na podstawie którego wytwarzana jest obudowa, która pasuje idealnie do ucha klienta. Aparaty wewnątrzuszne mają małe rozmiary-  w swojej obudowie mieszczą mikrofon, głośnik oraz procesor, posiadają wszystkie elementy aparatu zausznego.

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne są wykonywane indywidualnie z odlewu ucha i są bardzo dyskretne. Są to najbardziej dyskretne, ale też wymagające aparaty. Osoby z ograniczonymi zdolnościami manualnymi mogą mieć problemy z ich samodzielną obsługą (zmiana kanału, baterii). Warto pamiętać, że zamknięte dopasowanie sprawia, że nie jest odpowiedni dla wszystkich typów niedosłuchu. Ze względu na wyższą temperaturę, wilgotność oraz woskowinę w przewodzie aparat narażony jest na częstsze awarie.

Zalety:

Aparaty kostne

Przeznaczone są dla osób z niedosłuchem przewodzeniowym, dla których aparaty zewnątrzuszne czy wewnątrzuszne nie przyniosłyby zadowalających korzyści. Dźwięki przekazywane są za pomocą drgań przez kości czaszki bezpośrednio do ucha wewnętrznego. Montowane na opasce (frotte), okularach (do zauszników oprawek okularowych) lub na plastrze przyklejanym do skóry. Wybór należy do pacjenta i trzeba się zastanowić, która opcja będzie dla nas najwygodniejsza. Jeśli ktoś nie nosi okularów, nie musi ich od razu zakładać! Lepiej skorzystać z opcji aparatu na plasterku i odwrotnie, jeśli ktoś potrzebuje korekcji wzroku, warto pomyśleć nad dodaniem do oprawki aparatu.

Funkcje

 

Aparaty słuchowe różnią się nie tylko swoją budową, ale również zakresem oferowanych funkcji. Nowoczesne aparaty słuchowe ułatwiają życie na wiele sposobów: posiadają automatyczne programy do każdej sytuacji akustycznej oraz współpracują z urządzeniami wspomagającymi słyszenie. Te najnowszej generacji są zasilane akumulatorami, dzięki czemu znika problem częstej wymiany baterii i zabierania ze sobą ich zapasu. Dzięki nowoczesnej technologii akumulatory litowo-jonowe cechują się o 40% dłuższą żywotnością niż modele konwencjonalne. Za pomocą ładowarki aparat słuchowy można ładować równie łatwo jak telefon komórkowy. Umożliwiają bezprzewodowe połączenie przez Bluetooth ze smatfonem albo smartwatchem, możliwe jest też sterowanie aparatem słuchowym za pomocą dedykowanych aplikacji na smartfona.

Skip to content