Dla profesjonalistów Dla profesjonalistów

Rodzaje aparatów słuchowych

Aparat słuchowy jest urządzeniem wspomagającym słyszenie. Współczesne aparaty słuchowe oparte są na zaawansowanej technologii, która umożliwia słyszenie na poziomie jak najbardziej zbliżonym do organicznego słyszenia.  Pozwalają na wyodrębnienie mowy z dźwięków otoczenia, redukują hałasy otoczenia- czyli pozwalają odbierać te dźwięki, na których aktualnie nam zależy. Różnorodność modeli, technologii, kolorów i kształtów aparatów słuchowych umożliwia dobranie urządzenia odpowiedniego do indywidualnych potrzeb i preferencji, dzięki czemu możliwe jest idealne słyszenie.

Rodzaje aparatów słuchowych

Zalety aparatów słuchowych:

  • Łączenie bezprzewodowe z telefonem oraz telewizorem.
  • Intuicyjne aplikacje w smartphone.
  • Trwałe produkty medyczne.
  • Eleganckie urządzenia o małych rozmiarach.

RODZAJE APARATÓW SŁUCHOWYCH
wewnątrzuszne, zausze, kostne

Aparaty wewnątrzuszne

Przeznaczone są dla osób ze zdiagnozowanym ubytkiem słuchu: od średniego po głęboki niedosłuch. Obudowy tych aparatów są produkowane indywidualnie dla każdego klienta. Pobierany jest wycisk z ucha, na podstawie którego wytwarzana jest obudowa, która pasuje idealnie do ucha klienta. Aparaty wewnątrzuszne mają małe rozmiary-  w swojej obudowie mieszczą mikrofon, głośnik oraz procesor, posiadają wszystkie elementy aparatu zausznego.

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne są wykonywane indywidualnie z odlewu ucha i są bardzo dyskretne. Są to najbardziej dyskretne, ale też wymagające aparaty. Osoby z ograniczonymi zdolnościami manualnymi mogą mieć problemy z ich samodzielną obsługą (zmiana kanału, baterii). Warto pamiętać, że zamknięte dopasowanie sprawia, że nie jest odpowiedni dla wszystkich typów niedosłuchu. Ze względu na wyższą temperaturę, wilgotność oraz woskowinę w przewodzie aparat narażony jest na częstsze awarie.

Zalety:

Aparaty zauszne

Drugą opcją są aparaty słuchowe zauszne. W tym typie aparatu mikrofon oraz procesor znajdują się za małżowiną uszną. Słuchawka połączona jest z procesorem cienkim, przezroczystym wężykiem i umieszcza się ją bezpośrednio w przewodzie słuchowym. Aparaty te dają dużą swobodę i komfort w użytkowaniu- są łatwe w obsłudze i cechują się wysoką trwałością. Obudowy dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, a wybór koloru zależy w 100% od naszych upodobań. Dodatkowo aparaty te nie muszą być na tradycyjną baterię, gdyż modele te są także w wersji ładowalnej! Są bardzo lekkie, ważą kilka gramów. Nie obciążają małżowiny usznej. Wszystkie modele posiadają możliwość transmisji dźwięku z telefonu lub telewizora bezpośrednio do uszu.]

Aparaty kostne

Przeznaczone są dla osób z niedosłuchem przewodzeniowym, dla których aparaty zewnątrzuszne czy wewnątrzuszne nie przyniosłyby zadowalających korzyści. Dźwięki przekazywane są za pomocą drgań przez kości czaszki bezpośrednio do ucha wewnętrznego. Montowane na opasce (frotte), okularach (do zauszników oprawek okularowych) lub na plastrze przyklejanym do skóry. Wybór należy do pacjenta i trzeba się zastanowić, która opcja będzie dla nas najwygodniejsza. Jeśli ktoś nie nosi okularów, nie musi ich od razu zakładać! Lepiej skorzystać z opcji aparatu na plasterku i odwrotnie, jeśli ktoś potrzebuje korekcji wzroku, warto pomyśleć nad dodaniem do oprawki aparatu.

Funkcje

 

Aparaty słuchowe różnią się nie tylko swoją budową, ale również zakresem oferowanych funkcji. Nowoczesne aparaty słuchowe ułatwiają życie na wiele sposobów: posiadają automatyczne programy do każdej sytuacji akustycznej oraz współpracują z urządzeniami wspomagającymi słyszenie. Te najnowszej generacji są zasilane akumulatorami, dzięki czemu znika problem częstej wymiany baterii i zabierania ze sobą ich zapasu. Dzięki nowoczesnej technologii akumulatory litowo-jonowe cechują się o 40% dłuższą żywotnością niż modele konwencjonalne. Za pomocą ładowarki aparat słuchowy można ładować równie łatwo jak telefon komórkowy. Umożliwiają bezprzewodowe połączenie przez Bluetooth ze smatfonem albo smartwatchem, możliwe jest też sterowanie aparatem słuchowym za pomocą dedykowanych aplikacji na smartfona.

Skip to content