Dla profesjonalistów Dla profesjonalistów

Rodzaje aparatów słuchowych

Tak jak wszystkie urządzenia wspomagające, tak i aparaty słuchowe można wybierać z puli wielu dostępnych na rynku modeli. Jakie są ich rodzaje? Dla kogo jaki aparat i dlaczego? Spróbujemy pomóc odnaleźć się w gąszczu informacji na ten temat.

Rodzaje aparatów słuchowych

Aparaty kostne

 

Na początku należy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak słyszę? Od tego, jaki mamy rodzaj ubytku słuchu, zależeć będzie jaki rodzaj aparatów w ogóle możemy brać pod uwagę. Jeśli protetyk słuchu wykonujący badanie słuchu określił nasz ubytek słuchu jako przewodzeniowy, do wyboru mamy aparaty na przewodnictwo kostne.
Aparaty kostne, bo tak je w skrócie nazywamy, muszą przylegać do kości głowy, najczęściej do kości za uchem (wyrostek sutkowaty kości skroniowej). W związku z tym mogą być montowane na opasce (frotte), okularach (do zauszników oprawek okularowych) lub na plastrze przyklejanym do skóry. Wybór należy do pacjenta i trzeba się zastanowić, która opcja będzie dla nas najwygodniejsza. Jeśli ktoś nie nosi okularów, nie musi ich od razu zakładać! Lepiej skorzystać z opcji aparatu na plasterku i odwrotnie, jeśli ktoś potrzebuje korekcji wzroku, warto pomyśleć nad dodaniem do oprawki aparatu.

Aparaty wewnątrzuszne

 

W przypadku gdy protetyk słuchu stwierdzi ubytek odbiorczy lub mieszany, wybór aparatów słuchowych będzie zależał od naszych potrzeb. Polecamy odpowiedzieć sobie na pytania: w jakich sytuacjach dźwiękowych na co dzień przebywam, z usłyszeniem kogo mam największe trudności i jednocześnie na kim mi najbardziej zależy, aby go usłyszeć? Najlepiej wybrać sobie 2-3 priorytety i na nich się skupić przy wyborze aparatu słuchowego. W przypadku niedosłuchu odbiorczego i mieszanego możemy wybrać między aparatami zausznymi i wewnątrzusznymi. Każde z nich ma swoje zalety i wady.

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne są wykonywane indywidualnie z odlewu ucha i są bardzo dyskretne. Jednak ze względu na małą baterię nie są wygodne dla osób z zaburzonym czuciem w dłoniach. Fakt, iż znajdują się bezpośrednio w uchu może też przeszkadzać i dawać uczucie zatkania ucha. Niestety są też bardzo podatne na zawilgocenie – w końcu znajdują się w uchu. Najczęściej takie pomoce słuchowe wybierają mężczyźni z krótkimi włosami, dla których ukrycie aparatu jest najważniejsze.

Aparaty zauszne

 

Drugą opcją są aparaty słuchowe zauszne. Ich wielkość zależy od wielkości ubytku słuchu, ale także od budowy ucha i możliwości manualnych. Aparat może być montowany na tradycyjnej wkładce (ucho wypełnia wkładka uszna – potrzebna przy dużych ubytkach słuchu), małej wkładce uniwersalnej lub pośredniej wersji – wkładka na wymiar ucha, ale jest mniejsza niż wkładka tradycyjna.

Najbardziej widoczne będą aparaty zauszne BTE (Behind The Ear). Stosunkowo duży rozmiar w porównaniu z innymi urządzeniami może być zaletą, ponieważ są one łatwe w zakładaniu i obsłudze. Jest to ważne dla osób, które mają problemy ze sprawnością manualną (sprawne chwytanie małych przedmiotów czy naciskanie niewielkich przełączników). Obecnie są stosowane głównie u dzieci i osób z większym niedosłuchem.

Aparaty te występują w wersji mini BTE – jest to mniejszy aparat dla mniejszych ubytków. Dziś najczęściej wybieranym jest model RIC – jest to wersja z tzw. zewnętrzną słuchawką, co pozwala na zastosowanie małego aparatu słuchowego nawet do dużych niedosłuchów, gdyż moc słuchawki (zewnętrzny drucik zakończony wkładką uszną) decyduje, do jak dużego niedosłuchu dopasuje się aparat. Wybór koloru zależy w 100% od naszych upodobań. Dodatkowo aparaty te nie muszą być na tradycyjną baterię, gdyż modele te są także w wersji ładowalnej!

Funkcje

 

Aparaty słuchowe różnią się nie tylko swoją budową, ale również zakresem oferowanych funkcji. Nowoczesne aparaty słuchowe ułatwiają życie na wiele sposobów: posiadają automatyczne programy do każdej sytuacji akustycznej oraz współpracują z urządzeniami wspomagającymi słyszenie. Te najnowszej generacji są zasilane akumulatorami, dzięki czemu znika problem częstej wymiany baterii i zabierania ze sobą ich zapasu. Dzięki nowoczesnej technologii akumulatory litowo-jonowe cechują się o 40% dłuższą żywotnością niż modele konwencjonalne. Za pomocą ładowarki aparat słuchowy można ładować równie łatwo jak telefon komórkowy. Umożliwiają bezprzewodowe połączenie przez Bluetooth ze smatfonem albo smartwatchem, możliwe jest też sterowanie aparatem słuchowym za pomocą dedykowanych aplikacji na smartfona.

 

Skip to content