Dla profesjonalistów Dla profesjonalistów

Potrzebujesz pomocy?

Zapoznaj się z naszą obszerną bazą najczęściej zadawanych pytań.

Osoby z niedosłuchem bardzo często bagatelizują problem. Nie chcą przyznać, że ich słuch się pogarsza. Mimo pogłębiającego się problemu odkładają na później wizytę u specjalisty lub nawet całkowicie wypierają problem. Jeżeli widzisz, że ktoś bliski często podnosi głos, wciąż pogłaśnia telewizor lub nie odpowiada na pytania to jest pierwszy sygnał do przeprowadzenia badania słuchu. Tylko co zrobić, gdy z drugiej strony spotkamy opór?

 

 

Osoby bliskie

Należy pamiętać, że nieleczony ubytek słuchu będzie się pogłębiać, co może powodować frustrację oraz zamknięcie się w swoim świecie. W momencie, gdy pogarsza się wzrok standardem są wizyta u okulisty i wybór odpowiednich okularów korekcyjnych. Tak samo powinno być w przypadku aparatów słuchowych. Osobami, które mają realny wpływ na decyzję osób z niedosłuchem są osoby bliskie. W wielu przypadkach to właśnie członkowie rodziny lub ktoś z najbliższego otoczenia dokonują zapisu na wizytę. W pewnym sensie to właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność za słuch u wypierających ten problem ich bliskich.

 

 

Co robić?

Warto zacząć od rozmowy. Przedstawić problem i opisać, że sytuacja jest uciążliwa zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony. Możemy przedstawić konkretne sytuacje z życia codziennego, które powodują problemy komunikacyjne i wpływają na jakość życia. Następnie należy przedstawić możliwe rozwiązania i pokazać, jakie korzyści one niosą oraz w jaki sposób poprawią komfort życia ich użytkownika. Dzisiejsze aparaty słuchowe są prawie niewidoczne, a ich noszenie znacznie poprawia słyszenie wszystkich dźwięków – zarówno rozmowy, jak i śpiewu ptaków. Posiadają wiele funkcji ułatwiających życie, np. umożliwiają swobodne oglądanie telewizji lub rozmowę przez telefon. Dlaczego więc rezygnować z takiego wsparcia? Współczesna technologia w aparatach słuchowych naśladuje ludzkie ucho  poprzez tzw. filozofię organicznego słyszenia. Aby zbadać słuch należy udać się do specjalisty. W przypadku jakichkolwiek problemów protetyk słuchu aktualizuje ustawienia zdalnie, w związku z tym nie jest konieczna kolejna wizyta, co jest bardzo wygodne dla użytkowników. Aparaty słuchowe jako wyrób medyczny objęte są dofinansowaniem z NFZ, co oznacza, że koszty związane z ich zakupem niekoniecznie muszą być wysokie.

 Wróć na górę

Żyjemy w czasach, w których kontakt z osobą z drugiego końca świata nie stanowi żadnej bariery. Przy użyciu łącz internetowych i telefonicznych ludzie mogą się komunikować niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Postęp technologiczny umożliwił ludziom także opiekę zdrowotną na odległość. Jednym z rozwiązań zdalnej opieki medycznej są teleporady.

 

 

Umówienie się na stacjonarną wizytę lekarską wiąże się dla pacjenta z ograniczeniami czasowymi, a także z niedogodnościami związanymi z przemieszczaniem się w przypadku gorszego stanu zdrowia. Teleporady są popularną metodą konsultacji lekarskiej, która odbywa się drogą telefoniczną lub internetową (np. wideorozmowa).

Jak zapisać się na teleporadę?

To bardzo proste – wystarczy skontaktować się telefonicznie z ośrodkiem, w którym planujesz wizytę i umówić dogodny dla siebie termin. Możesz też odwiedzić oficjalną stronę internetową placówki, z której usług zamierzasz skorzystać. Na stronie znajduje się formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić, podając swoje dane kontaktowe, imię i nazwisko, powód teleporady i numer telefonu (niekiedy także swój adres e-mail). Wypełniony wniosek wysyła się na podany adres e-mail placówki lub ośrodka. Na poprawnie wysłany formularz zgłoszeniowy dostaje się odpowiedź telefoniczną lub wiadomość mailową z proponowanym terminem teleporady. Zgłoszenia można wysłać o dowolnej porze, są one przetwarzane przez całą dobę, także w święta i weekendy. Czas odpowiedzi zależy od ilości wysłanych zgłoszeń i dostępności lekarzy dyżurujących. Odpowiedź od placówki zawiera także instrukcję, jak przebiega teleporada, w tym obowiązkowe potwierdzenie tożsamości pacjenta. Następnie wystarczy potwierdzić termin wizyty i według postępować zgodnie z otrzymaną instrukcją. Po przeprowadzeniu takiej wizyty i zebraniu wywiadu lekarz wydaje pacjentowi odpowiednie zalecenia i e-receptę. Żeby umówić się na teleporadę przez wideorozmowę z lekarzem, pacjent musi mieć dostęp do Internetu i komputer z kamerą i mikrofonem.

 

 

Korzyści
Dzięki teleporadom możesz szybciej uzyskać termin wizyty, nie jesteś narażony na kontakt z innymi chorymi w przychodni i nie musisz nawet wychodzić z domu. W ramach takiej konsultacji lekarz zbiera wywiad, wydaje zalecenia, wykonuje niektóre badania, wystawia e-receptę, e-zwolnienie lub e-skierowanie. Jest to na tyle wygodna forma kontaktu, że pacjenci coraz chętniej po nią sięgają zamiast wizyty stacjonarnej. Teleporady świadczone są zarówno w prywatnej, jak i publicznej opiece medycznej.

 Wróć na górę

Protetyk słuchu to specjalista, który zajmuje się wykonywaniem badań słuchu i doborem odpowiednich aparatów słuchowych lub urządzeń wspomagających słyszenie. Kolejnym jego zadaniem jest ustawienie aparat słuchowego tak, aby dźwięki były w jak najlepszy sposób słyszalne przez użytkownika aparatu. Protetyk słuchu zajmuje się również konserwacją aparatów słuchowych, a także pobieraniem wycisków do zrobienia indywidualnej wkładki usznej. Osoba pracująca w zawodzie protetyka słuchu ukończyła specjalną dwuletnią szkołę, po której otrzymała dyplom protetyka słuchu. Musi ona odbyć co najmniej dwuletni staż, a także zdać państwowy egzamin w postaci teoretycznej i praktycznej.

 

 

Wizyta w gabinecie protetyka słuchu zaczyna się od bezpłatnego testu słuchu, który wykonywany jest w kabinie ciszy. Następnie przeprowadzana jest konsultacja w celu omówienia badania. Jeżeli podczas badania zostanie stwierdzony niedosłuch, protetyk słuchu przeprowadza szczegółowy wywiad o pacjencie. Wywiad ma na celu określenie potrzeb słuchowych pacjenta. Na podstawie rodzaju niedosłuchu, wyników badań i przeprowadzonego wywiadu dobierane są odpowiednie aparaty słuchowe. W późniejszym czasie protetyk słuchu zajmuje się konserwacją aparatów oraz opieką nad pacjentem w postaci konsultacji audiologicznej, serwisowania aparatów czy zmianie ustawień aparatów.

 

 

Protetyk słuchu zajmuje się doborem aparatów słuchowych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zawód protetyka słuchu wymaga ciągłego kształcenia się i doszkolenia, gdyż aparaty słuchowe są nieustannie doskonalone.

 

 

Współpraca między pacjentem a protetykiem słuchu jest długofalowa, dlatego warto znaleźć protetyka słuchu, który sprosta naszym wymaganiom i którego będziemy darzyć sympatią i zaufaniem.

 Wróć na górę

Jeśli zauważasz u siebie pogarszający się słuch, w pierwszej kolejności należy udać się na konsultację do otolaryngologa.

 

 

Podczas pierwszej wizyty zostanie przeprowadzony wywiad dotyczący zauważonego niedosłuchu, zrealizowane zostaną także badanie ucha oraz badania audiologiczne. Określają one rodzaj oraz poziom niedosłuchu.

Badanie ucha, czyli otoskopia jest szybkie i nieinwazyjne. Lekarz przeprowadza je przy użyciu otoskopu, czyli specjalnego wziernika pozwalającego ocenić bezpośredni stan ucha zewnętrznego oraz pośrednio ucha środkowego i błony bębenkowej. Często stosuje się specjalistyczny wziernik, dzięki czemu można wykonać jeszcze bardziej szczegółową diagnostykę, pogłębioną o oględziny błony bębenkowej w powiększeniu oraz zbadanie jej ruchomości. Lekarz może usunąć czop woszczynowy, który zakłóca poprawne wykonanie badań audiologicznych. Może także przeprowadzić test drożności trąbki słuchowej i inne badania audiologiczne – wykonuje je też często protetyk słuchu.

 

 

Aby określić, jak duży mamy niedosłuch oraz jego rodzaj, należy poddać się badaniom audiologicznym w gabinecie lekarskim lub w gabinecie protetyka słuchu. Istnieje wiele skutecznych sposobów rehabilitacji ubytku słuchu. Aby ją odpowiednio dopasować należy określić:

  • typ niedosłuchu;
  • stopień ubytku słuchu;
  • przyczyny utraty słuchu;
  • styl życia osoby niedosłyszącej;
  • budżet, którym dysponuje.

Na podstawie zebranych informacji protetyk słuchu zaproponuje odpowiednie aparaty słuchowe, dopasowane do ubytku słuchu i oczekiwań pacjenta.

 Wróć na górę
Skip to content