Prawidłowy słuch jest niezbędny do poznania świata dźwięków. Słuch odgrywa także bardzo ważną rolę w nauce mowy, pisania, czytania. Dzięki niemu możemy usłyszeć muzykę, sygnały ostrzegawcze karetki czy syreny. Na co dzień być może nie dostrzegamy, jak ważne jest słyszenie w naszym życiu, jednak kiedy nasz słuch nagle się pogarsza, zauważamy różnicę. Pogorszenie słyszenia nie musi następować gwałtownie, zazwyczaj pogłębia się stopniowo: musimy trochę bardziej pogłośnić radio czy telewizor, poprosić kilkukrotnie rozmówcę, by powtórzył, co powiedział, nie zauważamy cichych dźwięków, które dla otoczenia są dobrze słyszalne. Być może słyszysz czasem szum w uchu albo zauważasz, że pogłaśnianie odbiorników nie przynosi lepszego słyszenia, nie poprawia zrozumiałości mowy, a niektóre dźwięki stają się nieprzyjemne do słuchania. Czy, wreszcie, może nie jesteś w stanie zrozumieć osób, które zasłaniają usta maseczką. Jeśli takie sytuacje są Ci dobrze znane, to może oznaczać, że zaczynasz gorzej słyszeć, a ściślej mówiąc: niedosłyszeć. Takie sytuacje mogą powodować naszą bezsilność i irytację, a także wpływać negatywnie na nasz nastrój.
Czasami utrata słuchu jest procesem, który przebiega powoli. W tym przypadku występują coraz częściej sygnały wskazujące na to, że nasz słuch się pogarsza. Zdarza się, że pierwszymi osobami, które zauważają problem są osoby z naszego najbliższego otoczenia. Niekiedy dźwięki przestają być słyszalne nagle – wtedy mówimy o nagłej głuchocie. Wraz z wiekiem starzeją się także nasze uszy. Liczba komórek ucha środkowego doznaje uszkodzeń, a co za tym idzie zmniejsza się liczebność komórek i nasz słuch się pogarsza. Dlatego warto zrobić bezpłatne badanie słuchu tuż po 50-tym roku życia.
Do pierwszych sygnałów niedosłuchu zaliczyć zalicza się:
Warto zwrócić uwagę, czy w ostatnim czasie nie zdarzało się nam poprosić rozmówcę o powtórzenie zdania, nie pogłaśnialiśmy telewizora lub telefonu komórkowego, czuliśmy się zmęczeni po rozmowie, gdyż wymagała od nas więcej wysiłku i koncentracji, a dźwięki ulicy przestały być dla nas w pełni słyszalne np. nie słyszeliśmy nadjeżdżającego samochodu. Należy też słuchać opinii najbliższych, którzy mogą zwrócić uwagę na naszą głośniejszą mowę, która nie jest zauważalna dla nas samych.
W przypadku gdy zauważyliśmy u siebie pierwsze symptomy albo nasi bliscy informują nas o problemie ze słuchem, warto udać się do specjalisty w celu dalszej diagnostyki i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.