Dla profesjonalistów Dla profesjonalistów

Jak słyszymy?

Ucho ludzkie jest organem, który umożliwia mózgowi prawidłowe odczytywanie dźwięków.

Składa się ono z:

  • Ucha zewnętrznego: małżowina uszna, przewód słuchowy zewnętrzny;
  • Ucha środkowego: błona bębenkowa, młoteczek, kowadełko, strzemiączko oraz mięśnie douszne;
  • Ucha wewnętrznego: ślimak.

Dźwięki odbierane są przez małżowinę uszną. Zadaniem ucha zewnętrznego jest wychwycenie dźwięku i przekazanie go do błony bębenkowej poprzez kanał słuchowy. Dlatego ważne jest, aby w kanale słuchowym nie zalegała woskowina. W uchu środkowym dźwięk powoduje wibracje błony bębenkowej. Następnie wibracje przekazywane są do ucha wewnętrznego za pomocą młoteczka, a następnie kowadełka i strzemiączka. W uchu wewnętrznym ślimak przetwarza sygnał do mózgu za pomocą nerwu słuchowego i dźwięki stają się słyszalne. Mózg zbiera informacje o dźwiękach zarówno z lewego, jak i prawego ucha. Dźwięk z prawego ucha trafia do lewej półkuli, a z lewego ucha do prawej półkuli. Dzieje się tak dlatego, że drogi słuchowe w mózgu krzyżują się ze sobą.

Bardzo ważne jest, aby każdy element ucha działał w prawidłowy sposób – w przeciwnym razie grozi nam pogorszenie słuchu.

Prawidłowe działanie słuchu określa norma słuchowa, która wynosi od 0 db do 25dB. Osoby, które mieszczą się w normie słuchowej mają prawidłowy słuch. W przeciwnym wypadku konieczna jest wizyta u specjalisty.

Skip to content