Dla profesjonalistów Dla profesjonalistów

Potrzebujesz pomocy?

Zapoznaj się z naszą obszerną bazą najczęściej zadawanych pytań.

Prosisz o powtórzenie? Rodzina zwraca Ci uwagę, że za głośno oglądasz telewizję? Najwyższy czas wykonać badanie słuchu. Ono nic nie boli, za to może zmienić Twoje życie!

Badanie słuchu

Badanie słuchu składa się z kilku etapów. W zależności od potrzeb każdego pacjenta, protetyk słuchu może wykonać jedną lub kilka z tych czynności. Najpierw zawsze bada kanał słuchowy oraz bębenek przy pomocy specjalnego narzędzia (otoskopu), żeby sprawdzić, czy nie ma jakichś widocznych problemów. Jest to czynność konieczna, gdyż zaleganie woskowiny jest przeciwwskazaniem do wykonania badania słuchu. Następnym krokiem jest zbadanie Twojego słuchu.

Audiometria tonalna to badanie, które sprawdza próg słyszalności, czyli zdolność do słyszenia czystych tonów (dźwięków). Podczas badania otrzymasz słuchawki, przez które będą odtwarzane dźwięki, a badanie sprawdzi, jak dobrze je słyszysz. Audiometria mowy (test zrozumiałości mowy) jest podobna, ale w jej przypadku odtwarzane są dźwięki mowy (słowa), a Twoim zadaniem jest ich powtórzenie.

 

 

Audiogram

Trudność w ich słyszeniu to jedna z oznak kłopotów ze słuchem. Jeśli Twoje problemy są powiązane z ubytkiem słuchu, możesz nie zrozumieć niektórych wyrazów lub przekręcać je. Zdarzają się jednak osoby, które mają kłopoty z rozumieniem mowy, chociaż nie zauważa się u nich niedosłuchu. Badanie zrozumiałości mowy pozwala stwierdzić, do której grupy należysz. Na koniec wizyty protetyk wyda Ci wynik badania – audiogram. Jak go jednak odczytać?

Audiogram to wykres, który przedstawia Twoje progi słyszenia – jest graficznym zobrazowaniem uzyskanych przez Ciebie wyników. Diagram ten pokazuje Twój próg słyszenia (kolorowy wykres) oraz badaną częstotliwość dźwięku (w hercach). Protetyk podczas badania zaznacza, na jakiej głośności (w decybelach) usłyszany został dźwięk. Tak powstają dwie krzywe obrazujące Twoje wyniki. Reprezentują one Twoje progi słyszenia w lewym (najczęściej wykres w kolorze niebieskim) i prawym uchu (w kolorze czerwonym). Zazwyczaj są one różne w zależności od częstotliwości.

 

 

Jak odczytać audiogram?

Im niżej znajdują się krzywe, tym mniejsza jest Twoja zdolność słyszenia odtworzonych dźwięków. Wyniki dla obojga uszu mogą się różnić albo możesz mieć symetryczny niedosłuch w lewym i prawym uchu. Na Twoim audiogramie mogą znajdować się dodatkowe oznaczenia, które pozwolą Ci zrozumieć wyniki, a protetyk słuchu powinien je dokładnie omówić.

Te oznaczenia wskazują na stopień ubytku słuchu. Niedosłuch dzieli się na lekki, średni, ciężki i głęboki. Próg słyszenia 0-25 to norma, ale już 30 może oznaczać lekki ubytek słuchu. Głęboki niedosłuch występuje przy progu słyszenia poniżej 90. Aby określić stopień ubytku, należy zsumować głośność (patrząc na kółka w uchu prawym lub krzyżyki w uchu lewym), na jakiej słyszymy w zakresie częstotliwości 500Hz, 1000Hz, 2000Hz, 4000Hz i podzielić go przez 4 (4 częstotliwości, które bierzemy pod uwagę) np.:

 

 

W tym przypadku mamy wyniki: 30+30+40+40=140, 140:4=35dB. Oznacza to, że osoba badana ma lekki ubytek słuchu. Wykres znajdujący się powyżej kółek (lub krzyżyków w uchu lewym) to wynik badania kostnego. Wynik słyszenia kostnego powinien być zawsze lepszy (być wyżej) od słyszenia powietrznego. Jeśli jednak różnica między dwoma wykresami (powietrznym i kostnym) wynosi około 40dB, konieczna jest konsultacja wyniku z lekarzem laryngologiem.

 Wróć na górę

Nasz słuch codziennie narażony jest na uszkodzenia. Długotrwała ekspozycja na głośne dźwięki stanowi realne zagrożenie jego uszkodzenia. Na uszkodzenie słuchu wpływają poziom natężenia dźwięku oraz czas ich oddziaływania. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie hałasu. Co jednak zrobić, gdy pracujemy w miejscu, w którym jesteśmy narażeni na głośne dźwięki?

 

 

Istnieją pewne sposoby, które pozwolą nam ochronić słuch i zmniejszyć zagrożenie:

  • Noś zatyczki lub profesjonalne ochronniki słuchu.
  • Jeżeli możesz unikaj głośnych miejsc.
  • Możesz ustawić limit głośności w urządzeniach, szczególnie gdy korzystasz ze słuchawek.
  • Jeżeli jesteś na koncercie, staraj się nie zajmować miejsc blisko głośników, przy których Twój słuch byłby szczególnie narażony.
  • Nie używaj patyczków do czyszczenia uszu, bo możesz uszkodzić błonę bębenkową ucha.
  • Staraj się nie pozostawiać swoich uszu wilgotnych, gdyż w ten sposób bakterie mogą przedostać się do kanału słuchowego i spowodować infekcję.
  • Unikaj używania kilku głośnych sprzętów jednocześnie.
  • Wybieraj urządzenia, które mają niski poziom hałasu.
  • Unikaj przebywania w okolicy źródła hałasu.
  • W przypadku gdy pracujesz z głośnymi maszynami takimi jak np. młot pneumatyczny, noś ochronniki słuchu.
  • Pozwól odpocząć swoim uszom i staraj się równoważyć swoje środowisko akustyczne.

 

 

Pamiętaj o profilaktyce, która jest ważna nie tylko w przypadku słuchu. Może się zdarzyć, że tracimy słuch, nie zdając sobie z tego sprawy. Warto zrobić wtedy bezpłatne badanie słuchu, które pozwoli określić, czy nasz słuch funkcjonuje w prawidłowy sposób. Dźwięki mierzone są w dB. Szczególnie groźne dźwięki są powyżej 85dB. Sprawdź, które dźwięki są bezpieczne!

Rodzaj dźwięku

Głośność w dB

Fajerwerki w sylwestra

170

Startujący samolot

130

Wodospad

120

Nagłośnienie na koncercie

110

Muzyka w słuchawkach

90-110

Ruch uliczny

65-85

Głośna rozmowa

55-60

Śpiew ptaków / Normalna rozmowa

40-60

Szept

30-40

Cichy pokój

20-30

 

 Wróć na górę
Skip to content