Najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o wyborze konkretnego aparatu słuchowego jest rodzaj i wielkość ubytku słuchu. Im większy stopień niedosłuchu, tym proponowany aparat słuchowy powinien mieć większe wzmocnienie. Oznacza to duże prawdopodobieństwo powstawania sprzężenia zwrotnego. W takich przypadkach należy stosować:
Aparaty słuchowe w systemie otwartego dopasowania mogą być stosowane przy małym i średnim niedosłuchu. Oprócz wymienionych czynników również uwarunkowania anatomiczne decydują o wyborze aparatu słuchowego. Dla niedosłuchów przewodzeniowych, poza klasycznymi aparatami na przewodnictwo powietrzne, skutecznym rozwiązaniem mogą być aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne. Przeznaczone są one dla osób, które z różnych przyczyn anatomicznych nie mogą nosić konwencjonalnych, powietrznych aparatów słuchowych lub mają wrodzoną wadę zewnętrznego kanału słuchowego bądź ucha środkowego. Podobnie częste infekcje w zewnętrznym kanale słuchowym lub w uchu środkowym, uszkodzona błona bębenkowa czy wycieki uniemożliwiają zastosowanie aparatów wewnątrzusznych czy wewnątrzkanałowych. W takich przypadkach tylko aparat słuchowy na przewodnictwo kostne może doprowadzić sygnał akustyczny do ucha wewnętrznego. Do pozostałych czynników, które w istotny sposób wpływają na wybór aparatu słuchowego należą:
Nie można takiego samego aparatu zaproponować dziecku i osobie starszej, gdyż osoby te mają inne wymagania i potrzeby.
Zawsze warto przymierzyć kilka aparatów zanim wybierze się ten właściwy. Niewłaściwie dobrany może przyczynić się do pogłębienia wady słuchu, zwłaszcza gdy będzie wzmacniał, niezależnie od sytuacji, wysokie dźwięki.