Dla profesjonalistów Dla profesjonalistów

Co jest ważne przy wyborze aparatów słuchowych?

23 listopada 2020
Co jest ważne przy wyborze aparatów słuchowych?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o wyborze konkretnego aparatu słuchowego jest rodzaj i wielkość ubytku słuchu. Im większy stopień niedosłuchu, tym proponowany aparat słuchowy powinien mieć większe wzmocnienie. Oznacza to duże prawdopodobieństwo powstawania sprzężenia zwrotnego. W takich przypadkach należy stosować:

  • szczelną wkładkę z małym otworem wentylacyjnym,
  • aparat zauszny – większą odległość między mikrofonem a słuchawką niż w aparacie wewnątrzusznym;
  • aparat słuchowy wyposażony w rozwiązanie zapewniające redukcję sygnału zwrotnego.

 

 

 

 

Aparaty słuchowe w systemie otwartego dopasowania mogą być stosowane przy małym i średnim niedosłuchu. Oprócz wymienionych czynników również uwarunkowania anatomiczne decydują o wyborze aparatu słuchowego. Dla niedosłuchów przewodzeniowych, poza klasycznymi aparatami na przewodnictwo powietrzne, skutecznym rozwiązaniem mogą być aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne. Przeznaczone są one dla osób, które z różnych przyczyn anatomicznych nie mogą nosić konwencjonalnych, powietrznych aparatów słuchowych lub mają wrodzoną wadę zewnętrznego kanału słuchowego bądź ucha środkowego. Podobnie częste infekcje w zewnętrznym kanale słuchowym lub w uchu środkowym, uszkodzona błona bębenkowa czy wycieki uniemożliwiają zastosowanie aparatów wewnątrzusznych czy wewnątrzkanałowych. W takich przypadkach tylko aparat słuchowy na przewodnictwo kostne może doprowadzić sygnał akustyczny do ucha wewnętrznego. Do pozostałych czynników, które w istotny sposób wpływają na wybór aparatu słuchowego należą:

  • rodzaj środowiska akustycznego, w którym przebywa pacjent;
  • rodzaj wykonywanego zawodu;
  • wiek pacjenta;
  • wymagania i oczekiwania pacjenta;
  • sprawność manualna.

Nie można takiego samego aparatu zaproponować dziecku i osobie starszej, gdyż osoby te mają inne wymagania i potrzeby.

Zawsze warto przymierzyć kilka aparatów zanim wybierze się ten właściwy. Niewłaściwie dobrany może przyczynić się do pogłębienia wady słuchu, zwłaszcza gdy będzie wzmacniał, niezależnie od sytuacji, wysokie dźwięki.

Skip to content